![]() |
DET ÄR HÄR DET HÄNDER
Staden Lloret de Mar är belägen på Costa Brava kusten, i regionen Katalonien, och ligger inte längre än 8 mil från storstaden Barcelona. Det är inte så konstigt att Lloret de Mar är ett populärt resmål för soltörstande turister från hela Europa med sitt milda klimat, men det finns också mycket annat att uppleva i staden och dess omgivningar; så som Benedikteklostret Montserrat, natur – och taxfreeparadiset Andorra samt Dali-museet i Figueras. Utöver ovanstående turistattraktioner så är självklart närheten till Barcelona en stor fördel för alla dem som gärna vill ha möjligheten till sol och bad men som också vill känna av pulsen i storstaden.
BARCELONA – Staden som SKA upplevas
Om du inte redan tidigare har besökt Barcelona så får du nu chansen i förbindelse med din vistelse på skolan. Den här staden har allt; fantastisk arkitektur, underbara shoppinggator med de bästa butikerna, otroliga utsiktsplatser och parker där man kan se ut över hela staden och självklart... Fotbollsklubben FC Barcelona.
Alla elever som deltar på Service & Co´s turismutbildning får möjligheten att se en hemmamatch på Camp Nou. Det är en upplevelse utöver det vanliga – oavsett om du är fotbollsälskare eller inte. Bara att befinna sig på Camp Nou tillsammans med 100 000 andra människor är en upplevelse som du inte ens i din vildaste fantasi kan föreställa dig. Staden Sundsvall har ca 50 000 invånare, föreställ dig att alla i hela Sundsvall tar med sig en vän och så har vi nästan fyllt hela stadion med åskådare!
Lloret de Mar
Under en hektisk skoldag kan man ibland behöva en paus. Då erbjuder Lloret de Mar möjligheten att gå en avslappnande tur på den vackra och 2 km långa strandpromenaden som följer havet. På sommaren händer alltid en massa aktiviteter på stranden, men under lågsäsongen är det många som kommer hit för att få lite ro i vardagen. Man kan också välja att gå en tur i utkanten av staden, där man hittar det kända medeltida slottet ”Castell de Sant Joan”.
Lloret de Mar är känt för sitt vilda nattliv och varje sommar vallfärdar många av Europas ungdomar hit för att få uppleva sitt livs fest. Under själva reseledarskolan så är staden ”i vila”, vilket innebär att möjligheterna för fest är lite mer begränsade MEN med det sagt kan man alltid hitta några välbesökta barer och få en riktigt rolig kväll.



